Medříčské listy dne 16.5.2018
Jaro je v plném proudu a je to také období, kdy celé rodiny vyráží do přírody a za sportem.
Z dětí, které většinu dne proseděli u počítače, se stávají malí objevitelé. Při těchto výpravách za dobrodružstvím však často dochází k úrazům, protože děti po dlouhém období bez aktivit venku ztrácejí obratnost a odhad vlastních sil. Jaké hrozí dětem nebezpečí z pohledu zdraví zubů jsme se zeptali MUDr. Evy Brázdilové, která se v Centru zubní péče B smile v Osové Bítýšce zaměřuje na péči o děti.
Jaké děti jsou úrazem nejvíce ohroženy?
Děti jsou nejvíce ohroženy v době smíšeného chrupu, kdy se vyměňují dočasné zuby za stálé. Když se stálý zub objeví v ústech, ještě nemá hotový celý kořen a ten mu pomalu dorůstá – zuby přední asi 1,5 roku až u špičáku 3 roky. Z toho vyplývá, že pokud je zub postižen úrazem, nevyvine se potom tak, jak je to správné a zůstane doživotně poškozen.
Podle zahraničních statistik má ve vyspělých zemích zkušenost s úrazem zubů téměř 50 % dětí do 15 let věku, některé opakovaně. Častou příčinou bývají pády při sportovních aktivitách a hře. Proto je nutné, aby ti, kdo pečují o děti, měli informace, jak se zachovat při úrazu zubů, aby došlo k co nejmenším škodám do budoucna.
S jakým úrazem se setkáváte v ordinaci nejčastěji?
Nejčastějším úrazem bývá zlomenina zubu či jeho pohmoždění. Pokud se zub narazí či se ho kus odlomí, je nutné co nejdříve navštívit zubního lékaře, aby provedl kontrolu a případně odlomenou část zubu přilepil zpět, nebo alespoň zakryl citlivou vnitřní část. Na postižené zuby je vhodné nekousat a vyhýbat se tvrdé stravě.
A co když si dítě zub vyrazí ven z úst?
To už je pak závažnější problém. V takovém případě je nutno zub najít a co nejdříve vrátit zpět do lůžka. Stačí ho jen opláchnout vodou nebo slinami, jinak ho nečistíme. Pokud na tento výkon „nemáme žaludek“, nebo je zub příliš špinavý či jinak poškozený, pak je třeba vložit zub do nádobky s naplivanými slinami, či mlékem, a dítě co nejdříve dopravit k zubaři, aby tento výkon provedl on. Na cestu zub NIKDY nebalíme do kapesníku, zvl. ne papírového!!
Zub se potom v lůžku zpevní dlahou a lékař provádí pravidelné kontroly RTG přístrojem, léčí kořenový kanálek zubu a jinak se stará o to, aby se zub udržel v ústech. Pokud se zub vrátí do lůžka do 30 minut po úrazu, je velká šance, že se přihojí zpět dlouhodobě, i když zpravidla odumře vnitřní dřeň zubu. Vracet zuby zpět má však cenu i při delší časové prodlevě, jen se pak úspěšnost snižuje.
Jaké zuby si děti nejvíce poraní?
Protože jsou úrazem postiženy nejvíce přední zuby 1 a 2 a to horní, je ztráta stálého zubu, hlavně u dívek, vždycky příčinou značného estetického utrpení. Dnešní medicína již umí udělat kvalitní náhradu implantátem, ale s tím se většinou musí čekat do období ukončení růstu dítěte – a to je mnoho let.
Ještě pár slov k úrazům mléčných zubů.
Toto se týká většinou dětí v období 2. a 3. roku věku, kdy se začínají samy pohybovat a jsou ještě nestabilní.
Při naražení či vyražení dětského zubu je naším zájmem hlavně ochrana stálých zubů, které jsou v té době již založeny v dásni pod kořenem dočasného zubu. Dětské vyražené zuby se zásadně do lůžka zpět nevracejí a pokud jsou zlomené, či více poškozené, zpravidla je lékař odstraní pryč. Přední dětské zuby totiž dosluhují v období kolem 5. – 6. roku věku, a proto není dítě ztrátou dětského zubu tolik esteticky a funkčně poškozeno, jako případným poškozením zárodku stálého zubu ukrytého v dásni pod ním.
„Na závěr bych ráda zdůraznila, že nejlepší je, jako v medicíně vždy, PREVENCE. Proto je dobré chránit zuby silikonovými či plastovými chrániči chrupu, zvláště při kontaktních sportech – a také dbát o zvýšení obratnosti dětí pravidelnou sportovní aktivitou v průběhu celého roku“ dodává MUDr. Eva Brázdilová.