Mikroskopická stomatologie je moderní obor zubního lékařství, při kterém se k vyšetření pacienta používá operační mikroskop. Ošetřované zuby a zubní struktury jsou příliš malé a technologie výkonů příliš složitá na to, aby oko lékaře zvládlo vnímat veškeré rozdíly.
Kde se dá mikroskop využít?
První a největší oblastí využití mikroskopu ve stomatologii je endodoncie (ošetřování kořenových kanálků zubu). Ve světě není myslitelné, aby specialista v endodoncii neměl mikroskop. Prakticky celé endo ošetření probíhá pod mikroskopem. Musíme totiž ošetřit struktury, které mají rozměry od 0,1 mm do 0,5 mm. Při výrobě plomby, nebo korunky musíme vnímat a kontrolovat rozměry v řádech mikrometru, tedy menší, než je šířka lidského vlasu. Pokud nejsou tyto rozměry respektová-ny a je pracováno „naslepo“, úspěšnost ošetření je velmi malá (50–60 %). Naopak při použití operačního mikroskopu dosahujeme podstatně vyšší úspěšnosti ošetření (96 – 99%) a výsledkem je minimální zatížení pacienta a záruka dlouhodobé životnosti ošetřených zubů. Lékař je schopen vidět v zubu praskliny, ohladí ostré okraje výplně, uvidí nástroje zalomené v kanálcích, perfektně nabrousí schůdek zubu na korunku, uvidí i ten nejmenší kaz, který mnohdy není zjistitelný ani rentgenovým vyšetřením, a při jeho odstranění nepoškodí vedlejší zub.
S jakým zvětšením mikroskop pracuje?
Mikroskop pracuje se zvětšením 6x až 40x, zvětšení je možné plynule měnit, což umožňuje velkou flexibilitu pro lékaře. Každé ošetření je totiž jinak náročné na zvětšení. Obecně platí, že čím větší rozlišení, tím přesnější práce, a zejména šetrnější přístup. Lékař se nemusí zbytečně zbavovat zdravé tkáně, protože má dokonalý přehled nad tím, kde je hranice mezi zdravou a poškozenou tkání. Pro lidské oko bez optických pomůcek je téměř nemožné vnímat detaily takovýchto rozměrů.
Jaké výhody přinese ošetření pod mikroskopem pacientům?
V případě chirurgických výkonů daleko menší nebo žádné pooperační potíže (otok, bolest) a daleko rychlejšího zhojení (48 h). Operační mikroskop nám umožňuje mít dokonalý přehled o vnitřních prostorách zubů a můžeme tak úspěšně řešit celé spektrum možných komplikací ošetření – můžeme kvalitně ošetřit i takové zuby, které by jinak musely být vytrženy a dosahovat při ošetření úspěšnost přesahující 96 %.